KDV

KİTAPTA SÖZDE DEĞİL, ÖZDE KDV İSTİSNASI İÇİN ÖNERİLERİMİZ.

Elektronik kitap, dergi ve gazetede KDV oranının yükseltilmesi üzerine, kamuoyunda kitapta ve diğer yayınlarda KDV olmalı mı tartışması başladı. Bu kapsamda Mahfi Eğilmez başta olmak üzere kamuoyunca yakından tanınan kişiler kitapta sıfır KDV kampanyası başlattı. Bu kampanyaya biz de, elimizden geldiğince, destek vermiş idik.

Kampanyaya duyarsız kalmayan Yasama Organı, Meclisin gündeminde bulunan 7161 sayılı Kanunun 17. maddesi ile KDV Kanununun 13 üncü maddesine (n) bendi ekleyerek kitap ve süreli yayınlar için KDV istisnası getirdi. Yürürlük tarihi olarak 1 Şubat 2019 ‘u belirledi.

Kitap ve süreli yayınlar için getirilen KDV istisnasını amaç itibariyle olumlu bulmakla birlikte, kapsam ve etkileri itibariyle beklentileri karşılamaktan uzak kaldığını belirtmek gerekmektedir.

01 Şubat 2019’da yürürlüğe giren kitapta kdv istisnası düzenlemesi, mevcut halile, bazı tereddütleri ve soru işaretlerini de beraberinde getirdi? Pek çok kişi düzenlemeyi, kitap ve süreli yayınların tamamı ve her aşamasında kdv kalktı olarak algıladı. Peki gerçekten kitapta kdv kalktı mı?

Yukarıda yer verdiğimiz sorular ve konular, kitap ve süreli yayınlarda KDV istisnasının kamuoyunu ve özellikle okuyucuları tatmin etmekten uzak olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle, kitap ve diğer yayınlarda KDV istisnasının kamuoyu beklentilerini karşılayacak şekilde oluşturulması amacıyla görüş ve önerilerimizi kamuoyu ile paylaşma gereği hissettim.

KİTAPTA KDV İSTİSNASI KONUSUNDA GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZ

Kitapta KDV istisnasının gerçek anlamda okuyucuya fayda sağlayacak şekilde oluşturulması için görüş ve önerilerimizin öne çıkanları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

1- Kitapta KDV istisnası düzenlemesi kapsam açısından sıkıntılır. İstisnanın sadece Kültür ve Turizm Bakanlığından yayıncı sertifikası almış yayıncılara tanınması, uygulamanın kapsam ve etkisini daraltmaktadır. Bu nedenle, KDV istisnasının yayıncı esaslı değil, yayın bazında olması gerekmektedir. Başka bir deyişle, yayımlayandan bağımsız şekilde kitapta ve diğer yayınlarda KDV istisnası getirilmelidir. Bunun için KDV Kanunun 13 üncü maddesinin (n) bendinde bu yönde bir değişiklik yapılması gerekmektedir.

2- Kitapta KDV istisnasının sadece yayıncılar tarafından teslim aşaması için öngörülmüş olması pek çok sakıncayı beraberinde getirmektedir. Örneğin, istisna kapsamındaki yayıncıların dağıtıcı ve toptancılara yaptığı satışta KDV istisnası uygulanırken, bu kişiler tarafından nihai tüketiciye yapılan satışta KDV uygulanması söz konusu olacaktır. Sözde değil, özde bir kdv istisnası ve kitabın teşviki için, kitabın sadece belirtilen yayıncılar tarafından teslimi değil, okuyucuya ulaşıncaya kadarki her aşamasında kdv istisnası söz konusu olmalıdır. 

3- Kitaba yönelik olarak yukarıda zikredilen KDV istisnası açısından farklı bir sorun alanı da KDV Kanunun 13 üncü maddesindeki istisnalar için öngörülen 100 TL’ik sınır uygulamasıdır. Söz konusu 100 TL’lik sınır, KDV Kanununun 13 üncü maddesinde sayılan istisnalar kapsamına giren işlemler dolayısıyla düzenlenen fatura ve benzeri belgelerde gösterilen işlem bedelinin KDV hariç tutarının 100 TL’nin altında olması halinde bu işlemlerde istisna uygulanmasına engel olmakta ve genel esaslar çerçevesinde 100 TL’nin altında kalan işlemlerde KDV hesaplanmaktadır. Dolayısıyla, pek çok okucuyu için 100 TL’lik sınır nedeniyle kitapta KDV istisnası anlamsız hale gelmektedir. Sayın Cumhurbaşkanının konuya ilişkin bir Cumhurbaşkanı Kararı ile kitaplar için istisna alt sınırını sıfıra kadar indirme yetkisinin olduğunu belirterek, bu yetkinin kullanılarak 100 TL’lik sınırın kitap ve diğer süreli yayınlar için sıfıra indirilmesi, kitapta gerçek anlamda kdv istisnası için elzem olduğu düşünülmektedir. 

4- Bu istisna ile birlikte kitap ve süreli yayın basımı için yüklenilen KDV’lerin yayıncı üzerinde kalması söz konusudur. Yayıncı üzerinde kalan KDV yükünün, her ne kadar KDV istisnası düzenlemesi bulunsa bile, kitap maliyetine eklenmesi mümkündür. Bu nedenle, yayıncıların yüklendiği KDV’lerin yayıncılara hızlı bir şekilde iadesine yönelik bir düzenlemenin en kısa sürede yapılması gerekmektedir. 

5- İstisna kapsamının sadece basılı kitap ve süreli yayınlarla sınırlı tutulması, günümüz koşullarına uygun değildir. KDV istisnası kapsamına, basılı olanlarla birlikte, e-kitap, e-dergi ve e-gazetenin de dahil gerekmektedir. Böylece hem teknolojik gelişmelerin hakim olduğu dünyanın gereklerine uyum sağlarken hem de çevreci bir vegileme örneği ortaya koymuş oluruz.

6- 7161 sayılı Kanunda 1 Şubatta yürürlüğe gireceği hüküm altına alınan kitapta ve süreli yayında KDV istisnası ile uygulamanın ne şekilde olacağı konusunda KDV Genel Uygulama Tebliğinde gerekli açıklamaların 1 Şubattan önce yapılmamış olması kamuoyunda tereddüt ve belirsizliklere yol açmıştır. Bu nedenle KDV Genel Uygulama Tebliğinde konuya ilişkan açıklamalara ivedilikle yer verilmeli ve yukarıda yaptığımız öneriler göz önünde bulundurulmalıdır. 

7- Kitap ve süreli yayınlarda KDV istisnası ile ilgili yapılan düzenlemenin yukarıda sıraladığımız tartışmalı ve tereddüte yol açan pek çok boyutunun, böyle bir düzenleme yapılırken düzenlemenin kamuoyu ile paylaşılmadan, konunun tarafları ve paydaşlarının kapsam ve uygulama konusunda görüşlerinin alınmadan yapılmış olmasından kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Bu nedenle, kitap ve benzeri yayınlarla, bunların elektonik formatlarına ilişkin yeni bir düzenleme yapılırken konunun taraf ve paydaşlarının kapsam ve uygulama konusundaki görüş ve önerilerinin alınarak değerlendirilmesinde büyük fayda bulunduğu gözlemlenmiştir. 

02.02.2019

Dr. Ozan BİNGÖL

Başkent Üniversitesi Öğr. Gör.

 

 

 

 

 

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s