GERİ KAZANIM KATILIM PAYI

Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı: Bir Varmış, Bir Yokmuş.

Poşetten sonra diğer pek çok ürüne yönelik geri kazanım katılım payına ilişkin düzenlemeleri içeren Geri Dönüşüm Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Mayıs başında kamuoyu ile paylaşıldı. Ancak, birkaç gün içinde Yönetmelik Taslağı Bakanlığın internet sitesinden kaldırıldı.

Aşağıda konuya ilişkin gelişmeleri ve Bakanlık sitesinden kaldırılan Yönetmelik Taslağı ile ilgili bilgilere yer verilecektir. Arzu edenlere, söz konusu yönetmeliğin bizdeki PDF formatını da paylaşıyoruz.

Yönetmelik Taslağı Ne Getiriyordu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır. Ancak, daha sonra söz konusu Yönetmelik Taslağı Bakanlığın sayfasından çıkarılmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  “Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği” ile 2872 sayılı Çevre Kanununa ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden sadece plastik poşetler için ödenecek geri kazanım katılım payının beyan ve tahsiline ilişkin usul ve esasları açıklamış, plastik poşetler dışında kalan; koli, şişe, ilaç kutusu, elektronik eşya, beyaz eşya ambalajları, pil vb. diğer ürünler için geri kazanım katılım payı alınmasına ilişkin uygulamanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile başlanılacağını belirtmmiş idi.  Bu amaca yönelik olarak Yönetmelik Çalışmaları hız kazandı ve Yönetmelik Taslağı Kamuoyu ile paylaşıldı.

Yönetmeliğin 30 Haziran 2019’da yürürlüğe girmesi öngörümüştür. Yönetmelik Taslağında;

a) Çevre Kanununa ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerin tanımlanmasına, bildirilmesine, geri kazanım katılım paylarının belirlenmesine, hesaplanmasına, beyan edilmesine, tahsilatına ve izlenmesine,

b) Bu listedeki ürünlerden, plastik poşetler için satış noktalarınca, diğer ürünler için piyasaya sürenlerce/ithalatçılarca uyulacak hükümlere

ilişkin usul ve esaslar belirlenmektedir.

Ayrıca Yönetmelik eklerinde; Ambalaj (plastik, kağıt, cam, metal, tekstil, kompozit vb malzemeden üretilmiş) tanımına uyan ve uymayan malzemeler, ilaçlar, bitkisel yağlar, madeni yağlar, elektrikli ve elektronik eşyalar, lastikler, pil ve akümülatörler için geri kazanım katılım paylarına ilişkin ayrıntılı usul ve esaslara yer verilmiştir.

Taslak Yönetmelik: Bir Varmış, Bir Yokmuş.

Ancak, Yönetmelik Taslağının kamuoyu ile paylaşılmasını müteakip kısa bir süre sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinden çekilmesine bir anlam verilememiştir.

Google arama motorunda 12.05.2019 tarihinde saat 06.00’da yaptığımız aşağıdaki aramada, Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Taslağı görüşe açılmıştır şeklinde Bakanlığın duyuru sayfası sonucu çıkıyor.

geri kazanım katılım payına ilişkin yönetmelik taslağı görüşe açılmıştır

Ancak, söz konusu arama sonucu çıkan linke tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfa aşağıdaki gibi:

geri kazanım katılım payına ilişkin yönetmelik taslağı görüşe açılmıştır duyuru sayfası çevre bakanlığı

Taslak Yönetmeliğin Bakanlığın internek sitesinden, dolayısıyla kamuoyu görüşünden çekilmesi, uygulamanın ileri bir tarihe veya seçim sonrasına mı bırakıldığı yoksa Yönetmelik hazırlanırken hayatın gerçekleri ile uyuşmayacak derecede uç noktalara mı gidildiği sorularını da beraberinde getirmişir.

Söz konusu Yönetmelik taslağında geri kazanım katılım payının kapsamının genişliğine ambalaj ile ilgili Yönetmelik Taslağı ekinde yer alan aşağıdaki tablo fikir verebilir:

ambalaj örnekleri.JPG

Biz çevreye olan sorumluluğumuz ve bilgi edinmenin demokratik bir hak olduğu yaklaşımı ile Bakanlık sitesinden kaldırılan Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nı ilgi duyanlara sunalım:

Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nın PDF ortamı için TIKLAYINIZ.

12.05.2019

Dr. Ozan BİNGÖL

Başkent Üniversitesi Öğr. Gör.

 

NOT: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergiyedair.com sitesindeki aktif linki belirtilerek kısmi alıntı yapılabilir. Yazardan izin alınmaksızın aynen yayımlanamaz veya farklı şekillerde kullanılamaz.  Aksi davranışlar için gerekli hukuki süreç başlatılır.

1 reply »

  1. Bu yasa taslagi çevre bilinciyle hazirlanmis olamaz Paketlenmis her üründe plastik kullanilmiş bu ürünlerin fiati artar
    Zorunlu ihtiyaçlarimizi da alamaz hale geldik zaten daha ötesini düşünemiyorum

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s