ÖTV

CEP TELEFONUNDA ARTAN ORANLI ÖTV SİSTEMİNE GEÇİLDİ.

Cep telefonunda artan oranlı ÖTV sistemine geçileceği konusundaki yazımızı 13 Şubat 2019 tarihinde yayımlamış idik. Yaklaşık bir ay sonra 01.05.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Cep Telefonlarında artan oranlı ÖTV hayata geçirildi. Fiyata göre kademeli olarak cep telefonlarındaki ÖTV tutarı 01 Mayıs 2019 tarihinden geçerli olmak üzere artırıldı.

cep telefonunda ötv oranları belirlendi artan oranllı ötv artırıldı.png

Buna göre artık;

 • 640 TL ve altı cep telefonlarında ÖTV oranı %25,
 • 640 TL’nin üzerinde ancak 1500 TL’yi aşmayan cep telefonlarında ÖTV oranı %40,
 • 1500 TL’nin üzerindeki cep telefonlarında ÖTV oranı %50 olmuştur.

Yukarıdaki ÖTV artışı telefonun KDV matrahına da ilave edileceğinden artışın nihai fiyata yansıması daha da yüksek olacaktır.

ÖTV ARTIŞI SATIŞ FİYATLARINA NASIL YANSIYACAK?

Bilindiği üzere cep telefonu alırken, TRT Bandrol ücreti, ÖTV ve KDV ödüyoruz. TRT Bandrol ücreti ÖTV’nin matrahına giriyor. TRT Bandrol ücreti ve ÖTV aynı zamanda KDV matrana da dahil ediliyor. Dolayısıyla yapılan ÖTV zammı, sadece ÖTV artışı olarak kalmıyor, diğer vergi ve benzeri unsurlar nedeniyle daha yüksek bir etki yapıyor.

Örneğin, vergisiz fiyatı 2000 TL olan bir telefonun ÖTV düzenlemesi öncesi ve sonrası fiyatlarına bakalım.

ÖTV oranı %25 iken, TRT bandrolü+ÖTV+KDV 3.245 TL’ye satılan bir cep telefonu, ÖTV oranı %50’e çıktığından artık 3.894 TL olacaktır. Dolayısıyla ÖTV artış nedeniyle 2.000 liralık telefondan 550 TL daha fazla ÖTV alınırken, ÖTV’nin KDV’nin de matrahına girmesi nedeniyle, ÖTV artışının nihai yansıması 649 TL olmaktadır.

Başka bir deyişle, vergisiz fiyatı 2.000 TL olan bir telefona vergisiz bedelin %63’üne tekabül eden 1.245 TL vergi öderken artık, vergisiz bedelin %94,7’si kadar yani 1894 lira vergi ödeyeceğiz. Mali disipline hoş geldiniz.

2017 yılına ilişkin BTK verilerine göre Türkiye’de toplam 18.7 milyon cep telefonun IMEI numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemine kayıt edildi. Bunların 15.8 milyonu ithal cep telefoundan, 2 milyonu yerli imal cep telefonundan ve 842 bini ise yolcu beraberinde yurtdışından getirilen cep telefonlarından oluşuyor. Dolayısıyla ÖTV artışı nedeniyle ortalama telefon fiyatlarında 500 TL’lik bir vergi artışına neden olacağı ve 2019 yılının kalan döneminde 10 milyon ila 15 milyon civarında bir cep telefonunun piyasaya gireceği varsayımı ile ÖTV artışının bütçye 5 milyar TL ila 7,5 milyar TL arasında katkı yapması beklenebilir.

Cep telefonundaki ÖTV artışı, ekonomik durgunluk, bazı ürenler için getirilen ÖTV indirimleri ve akaryakıtta uygulanan eşel mobil sistemi ve benzeri nedenlerle düşen ÖTV gelirlerinin, ÖTV’ye tabi diğer unsurlar (Cep telefonu, alkollü içecekler ve benzeri) üzerinden telafi edilmeye çalışacağının sinyali olarak da görülebilir.

Burada Türk vergi sisteminin icadı olan verginin vergisinin vergisi hayata geçmektedir.

 

01.05.2019

Dr. Ozan BİNGÖL

Başkent Üniversitesi Öğr. Gör.

Cep telefonu ÖTV artış öngörümüzü 7 Nisan 2019’da paylaşmış idik.

cep telefonu ötv artışı ozan bingöl


Daha önce yazdığımız konuya ilişkin mevzuat ve değerlendirmeleri içeren yazımız aşağıdadır: 

GİRİŞ:

Bilindiği üzere cep telefonları 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alıyor ve mevcut durumda ÖTV oranı %25.

Meclise sunulan ve içinde kitap ve süreli yayınlara KDV istisnası getiren düzenlemenin de yer aldığı Kanun Teklifinde (13.02.2019 tarihinde Meclise sevk edilen torba yasa teklifi), cep telefonları için geçerli ÖTV oranlarının belirlenmesinde özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak farklı dilimler uygulanması yönünde düzenleme yapılıyor. Bunun anlamı, telefonun fiyatına göre farklı ÖTV oranlarının uygulanması, telefonun fiyatı üst dilime girdikçe ÖTV oranının yükselmesi. Başka bir deyişle fiyata göre artan oranlı ÖTV sisteminin hayata geçirilmesi.

Teklif ile cep telefonu vergilemesinde öngörülen yapı aşağıdaki tablodaki gibidir:

torba yasa cep telefonu tarifi dilim artan oranlı ötv değişiklik maddesi

Kanun Teklifinin yukarıdaki haliyle hemen, değişen bir şey yok oran yine %25 diyebilirsiniz. Böyle derseniz acele etmiş olursunuz. Çünkü Kanun Teklifinde aynı zamanda yukarıda yer verilen ÖTV matrahlarını ve bu matrahlara karşılık gelen oranları değiştirme konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki verilmektedir. Böylece, Cumhurbaşkanı Kararı ile söz konusu yetki çevresinde cep telefonlarının fiyatına göre farklı ÖTV oranı uygulaması mümkün olabilecektir.Teklifin 10 uncu maddesinde yer alan düzenleme önerisinde, cep telefonlarının matrahlarına ilişkin dilimler belirlenmiş olmasına rağmen tüm dilimler için şu anda da geçerli %25’lik orana yer verilmiştir.

Kanun Teklifine göre Cumhurbaşkanı;

 • %25’lik oranı indirebilir.
 • %50’ye kadar arttırabilir.
 • Matrahları dörtte birine kadar indirebilir.
 • Matrahları dört katına kadar arttırabilir.

Yukarıdaki düzenlemeleri bir arada değerlendirince Çehov’a atfedilen “Birinci perdede duvarda silah asılıysa, sonuncu perdede o silah patlamalı” söz akla geliyor.

Yukarıda yapılan düzenlemeyi birinci perde kabul edersek, Cumhurbaşkanına verilen yetkilerin takip eden süreçte muhakkak kullanılacağını ve önümüzdeki günlerde cep telefonunda fiyata göre artan oranlı ÖTV sistemine geçileceğini söylemek kehanet olmayacak.

13.02.2019

Dr. Ozan BİNGÖL

Başkent Üniversitesi Öğr. Gör.

 

 

Yukıradi zikredilen değişiklik teklifinin yer aldığı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tam metni ile genel gerekçe ve madde gerekçelerine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

NOT: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergiyedair.com sitesindeki aktif linki belirtilerek kısmi alıntı yapılabilir. Yazardan izin alınmaksızın aynen yayımlanamaz veya farklı şekillerde kullanılamaz.  Aksi davranışlar için gerekli hukuki süreç başlatılır.

5 replies »

 1. sadece yurt dışında insanların yanında getirdiği telefonlar için mi bu yoksa hali hazırda piyasada satılan ve ithal edilen tüm cihazlar için mi?

  Beğen

  • Yapılan değişiklikte ithal veya yerli farkı öngörülmemektedir. Cep telefonundan ÖTV alınmasında tüm telefonları için ÖTV matrahına göre değişen oranlı ÖTV uygulamasının altyapısı hazırlanmaktadır. Bu alt yapı Cumhurbaşkanına verilen yetki uyarınca, Cumhurbaşkanı kararları ile şekillenecektir. Bu nedenle, söz konusu değişikliğin yasalaşması yanında Cumhurbaşkanı Kararı ile konuya ilişkin farklı oran bilerleme işlemlerinin yapılması da gerekkecektir.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s