GELİR VERGİSİ

ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE ÜCRET GELİRİ ELDE EDENLERİN ASGARİ ÜCRET İSTİSNASI DA DAHA YÜKSEK OLACAK

Asgari ücret üzerinden vergi alınmasın önerileri en sonunda 7349 sayılı Kanun ile yasal mevzuat haline geldi. Kanuna göre 01.01.2022 tarihinden itibaren asgari geçim indirimi kalkıyor ve asgari ücrete kadar olan aylık ücret üzerinden gelir vergisi ve asgari ücretin brüt tutarı üzerinden de damga vergisi alınmayacak. Söz konusu düzenlemeyi hatırlatmak adına aşağıda sunuyorum.

7349 sayılı Kanunun 2 nci maddesi ile 193 sayılı Kanunun 23 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“18. Hizmet erbabının, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi sosyal güvenlik kurumu primi ve işsizlik sigorta primi düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretleri (Şu kadar ki, istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarları ve oranları, istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenir. Ödenecek vergi tutarı, bu suretle bulunan vergi tutarının içinde istisna tutara isabet eden kısım düşülmek suretiyle hesaplanır. İstisna nedeniyle alınmayacak olan vergi ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşamaz. Birden fazla işverenden ücret alanlarda bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanır.).”

Yukarıdaki düzenlemede asgari ücret geliri elde edenlerin gelirlerinin vergiden istisna olduğu çok net olarak görülüyor. Ancak ücret geliri asgari ücretin üzerinde olan ve yılın belli ayından sonra üst gelir dilimine giren ücretlilerin asgari ücret istisnasından nasıl yararlanacağı konusunda pek çok uzmanı dahi yanlış hesaplamaya iten bir yazım dili söz konusudur. Bu konuda yukarıdaki düzenlemenin parantez içi hükmüne bakmak gerekir.

Asgari Ücreti Aşan Ücret Gelirinin Vergilemesinde Asgari Ücret İstisnası Nasıl Uygulanacak?

Bu konuyu yasa koyucu parantez içi hükümle düzenlemiştir. Buna göre; hizmet erbabına, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin brüt tutarını aşan ücret ödeniyorsa; ücretlinin bu gelirinin vergilendirilmesinde verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarları ve oranları, istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenir. Ödenecek vergi tutarı, bu suretle bulunan vergi tutarının içinde istisna tutara isabet eden kısım düşülmek suretiyle hesaplanır. İstisna nedeniyle alınmayacak olan vergi ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşamaz. Birden fazla işverenden ücret alanlarda bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanır.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bugün kamuoyu ile paylaşılan Tebliğ taslağındaki örnek bu konuyu çok net olarak somutlaştırmaktadır.

ASGARİ ÜCRET GELİRİ ELDE EDENİN VERGİLENDİRİLMESİ ÖRNEĞİ:

Örnek 1: İşveren (A)’nın işyerinde asgari ücretli olarak çalışan Bay (B)’nin, 2022 yılı için brüt ücreti 5.004 TL’dir. Bay (B)’ye bu ücreti dışında, mesai, sosyal yardım, prim ve benzeri başkaca bir ödeme yapılmamaktadır. Bay (B)’ye 2022 yılının ilgili aylarında yapılacak net ücret ödemesi aşağıdaki şekilde hesaplanacaktır.

ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE ELDE EDİLEN ÜCRETİN VERGİLENDİRİLMESİNDE ASGARİ ÜCRET İSTİSNASI ÖRNEĞİ

Örnek 2: İşveren (C)’nin işyerinde asgari ücretli olarak çalışan Bayan (D)’nin, 2022 yılı için brüt ücreti 5.004 TL’dir. Bayan (D)’ye bu ücreti dışında, aylık mesai ve sosyal yardım olarak da 996 TL ödeme yapılmaktadır. Bayan (D)’ye 2022 yılının ilgili aylarında yapılacak net ücret ödemesi aşağıdaki şekilde hesaplanacaktır.

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi asgari ücreti aşan ücretin 2022 yılı için 32.000 TL’lik ilk gelir dilimini aşıp %20’lik orana tabi olması ile birlikte faydalanılacak asgari ücret istisnası da artmaktadır. Çünkü istisna normal tarifeye göre hesaplanan vergi tutarının içinde istisna tutara isabet eden kısım düşülmek suretiyle hesaplanmaktadır.

Yukarıdaki tablo üzerinden gidersek, aslında iki matrah için de gelir vergisi tarifesi ayrı ayrı kullanılmakta, kümülatif matrah üzerinden ilgili aya isabet eden vergiden, asgari ücret kümülatif matrahının tarifeye göre ilgili aya isabet eden vergisi indirilerek ödenecek vergi hesaplanmaktadır. Tabloda sarı boyalı hücrelerde asgari ücret kümülatif matrahının üst dilime geçmesi ile birlikte asgari ücret istisnasından yararlanılacak tutar da artmış olmaktadır.

Bunun anlamı da ilgili çalışanın artan oranlı vergilemeye dahil olması ile birlikte kısmi bir şekilde asgari ücret istisna tutarının da artmasıdır. Başka bir deyişle asgari ücretin üzerinde ücret geliri elde edenler üst dilime geçince faydalanacakları asgari ücret istisna tutarı da kısmi bir artan oranlılığa tabi olacaktır. GİB’in taslağından anlaşılan yararlanılabilecek istisna tutarı en fazla aylık 850,68 TL olabilecektir.

29.12.2021

Dr. Ozan BİNGÖL

Vergi Uzmanı

13 replies »

  • Asgari ücretle çalışan biriyim ve eşim calişmıyor 3 cocukiarım var başkan asgari ücret aciklarken bekar evli cocuk durumu na göre degişir demişti şimdi ben merak ediyorum ben ve benim gibi olanlar ne kadar maaş alacagım bana bilgi verirseniz çok sevinirim

   Beğen

   • Normal ücretin vergilendirilecek çıkan vergiden dilimli asgari ücret vergisi düşülecek agi ye göre 150 TL civarında bir avantaj sağlar bekarla evli eşi çalışmayan 5 çocuklu çalışan arasında hiçbir fark kalmadı

    Beğen

 1. Asgari ücretli olup evli 5 çocuklu olanlar brüt ücretten %:15 muafiyet bize 68 tl civarında faydali oldu zira yüksek agi alıyorduk iktidar bekar işçi ile 5 çocuklu evli işçi yi eşitledi bekar isci refah içinde yaşıyacak 5 çocuklu isciler aynı para ile geçinecek bu zulüm dür diyor .

  Beğen

 2. Asgari ücretli olup evli 5 çocuklu olanlar brüt ücretten %:15 muafiyet bize 68 tl civarında faydali oldu zira yüksek agi alıyorduk iktidar bekar işçi ile 5 çocuklu evli işçi yi eşitledi bekar isci refah içinde yaşıyacak 5 çocuklu isciler aynı para ile geçinecek bu zulüm dür diyor .

  Beğen

 3. AGİ ler ne durumda? Her kafadan bir ses çıkıyor. Kimisi asgari ücretin üzerinde maaş alanlardan da kaldırıldığını belirtiyor.

  Beğen

 4. Gayet anlaşılır olmuş. Benim anlamadığım, AGI bu hesabın neresinde ve niçin hesaplamaya dahil değil?

  Çünkü açıklamalar, asgari ücretin üzerinde maas alanlardan gelir vergisi alınacağı için agi ödemesinin de yapılacağı yönündeydi. Açıklarsanız sevinirim.

  Beğen

 5. Saçma sapan bişey yapmışlar bekar biriyle evli çocuklu birinin aynı parayi alması yanlış biraz ellerinizi insafiniza koyun insafsizlar diyelim ama neyazikki.burasi.turkiye tek şanslı olduğumuz konusu müslüman olmak onun dışında hiç bir artısini göremiyorum.turkum.ama ülkemde yaşamak istemiyorum. Keşke Avrupa ülkesinde yasayabilsem yada biraz lüks olacak ABD de ama nerdenbizde o şans adamlar tatile bile vize veemiyorlar

  Beğen

 6. Benim anlamadığım şey şu ne kadar geri kafalı insanlar var bekarla evli kişi aynı işi yapıyor aynı saat çalışıyor ama maaşa gelince niye fazla almıyor çocuksa kendine yaptın bana değil bende evliyim ama yok bekar nasıl bizimle aynı alır demiyorum sen ne kadar çalışıyorsan bekarlar da o kadar çalışıyor sen zevki sefa için çocuk yap sonra gel burda ben bekarla nasıl aynı parayı alırım siz önce kafanızı düzeltin menfaatçi insanlarımız yüzünden ülke bu halde fiyatlar bu kadar uçuk evliyseniz 5 çocuğunuz varsa bu sizin zevkiniz bekarlar zorla yaptırmadı size

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s