GENEL

POŞET ÜCRETİ ÜZERİNE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKAN YARDIMCISINA SORULAR?

Bu sabah bir twit attım. Twitte poşet ücretinin 30 kuruşa çıktığını, bu yeni ücret ile ne kadarının vergi olduğunu, ne kadarının kime kalacağını belirttim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 31 Aralık 2019 gecesine kadar herhangi bir açıklama yapmadığı için yeniden değerleme oranı ile 25 kuruşu çarpıp, küsuratı silerek 30 kuruşluk rakama ulaştık. Yine de emin olmak için haber sitelerine baktım. Hepsi ağız birliği etmiş gibi poşet ücreti (vergisi) 30 kuruş oldu diye haber yapmışlardı. Örnekleri aşağıda:

 

Yukarıdaki haberleri yazan ulusal haber kanalları 02 Ocak tarihinde aşağıdaki duyuru üzerine haber arama motorlarında yukarıdaki gibi gözüken başlıkları düzelterek haber içeriğini değiştirdiler.

Peki biz ne yaptık twitimizi silmedik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 31 Aralık 2019’da açıklaması gereken poşet ücretini 2 Ocak 2020 tarihinde açıklaması nedeniyle, ulusal haber kanalları dahil tüm kamuoyunu yanıltmasını bir kenara bırakıp, açıklamayı görür görmez işin doğrusunu yazdık. Amacımız, kamuoyunu vergi ve vergi benzeri (poşet vergisi gibi) konularda zamanında, doğru ve işin gerçek mahiyeti ile bilgilendirme olduğundan ekran görüntüsü ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığının poşet vergisini 25 kuruş olarak uygulama kararını hemen yazımızın altına koyduk. Pek çok ulusal kanal gibi 30 kuruş diye haber yaptıkları haberlerin içeriğini değiştirmeden. Dürüstçe.

poşet ozan bingöl twit

Peki, 31 Aralık 2019 tarihinde poşet ücreti ile ilgili Bakan onayını alıp, bu onay ile ilgili duyuruyu 2 Ocak 2020 tarihine kadar kamuoyu ile paylaşmayan Sayın Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Unvanlı Mehmet Emin BİRPINAR ne yaptı? Aşağıdaki twiti attı. 31 Aralıkta yapması gereken duyuruyu 2 gün sonra yaparak tüm komu oyunda yanlış haberlere yol açmanın suçluluğu ile bize cevap yetiştirmeye çalıştı?

Aşağıda poşet ücreti ile ilgili olarak, Prof Dr. Unvanlı Bakan Yardımcısı Pozisyonunda bulunan Mehmet Emin BİRPINAR’ın aldığı 31.12.2019 tarihli “Bakanlık Olur”u ve 02 Ocak 2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan duyurunun ekran görüntüsü yer alıyor. Arkasından ise sorularımızı soracağız:

31 Aralık 2019 tarihli poşet ücret tespiti ile ilgili Bakan Oluru:

bakan-oluru-2020-poc59fet-vergisi.png

01.01.2020 tarihinden geçerli bir olurun 02 Ocak 2020 tarihinde Kamuoyu ile paylaşılmasına ilişkin duyuru:

poşet 2020 yılında da 25 kuruş olarak uygulanmaya devam edecek bakanlık duyurusu.PNG

SORULAR?

 • Poşet ücretinin 01.01.2020 tarihinden itibaren 25 kuruş olarak uygulanması yönündeki “Bakan oluru” 31 Aralık 2019 tarihinde alınmasına rağmen, söz konusu olur neden 02 Ocak 2020 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştır?
 • 31 Aralıkta “Bakan Oluru”nu “Uygun Görüşle arz” eden sayın Bakan Yardımcısı söz konusu oluru kamuoyu ile paylaşmak yerine yılbaşı partisine mi gitmiştir?
 • Ulusal kanallar dahil tüm haber kanallarında poşet ücretinin 30 kuruş olduğu haberleri ile de uyanamayıp, attığımız twit üzerine mi alınan olur akıllarına gelerek, internet sitesinde duyuru yapma lütfunda bulunmuşlardır?
 • 01 Ocaktan itibaren poşet ücretinin ne olduğunu bilmeyen marketler vatandaşlardan 30 kuruş olarak tahsilat yapmış mıdır? Yapmışsa fazla ödenen beş kuruşları sayın Bakan Yardımcısı ödeyecek midir?
 • Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 31 Aralıkta verdiğiniz “Olur“u yayımlamak için 2 Ocak 2020 tarihini bekleyen ve bu suretle kamu oyunun yanlış bilgilendirilmesine yol açan değerli bürokratlarınız hakkında gerekli işlemleri yapmayı düşünüyor musunuz?
 • 25 Kuruşa vatandaşa satılan 15 kuruşu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı payı (geri kazanım katılım payı) olarak alınan poşet vergisinden bir yılda ne kadar para toplanmıştır? Bu paralar nerelere harcanmıştır? Geri kazanım için, başka bir deyişle çevre için ne yapılmıştır? Bununla ilgili bir açıklama, kamu oyunu aydınlatma yapılacak mıdır?
 • “Bakan Olur”unun tarihi 31.12.2019 ve sayısı 311222 olarak gözükmektedir. Ancak Bakan Yardımcısı ve Bakan İmzasının yanında 2020 tarihi gözükmektedir. Bakan Yardımcısı imzasının bulunduğu yerde gün ve ay kısımları boştur. Bakan imzasındaki gün ve ay kısımları okunamamaktadır. Bu durum, acaba tüm haberler ve en sonunda twitimiz üzerine mi böyle bir olur alınmıştır? sorusunu ve koskaca Bakan Yardımcısına yakıştaramayacağımız, sonucu TCK uygulamasını gerektirebilecek soruları akla getirmektedir. Aşağıda 2018 yılındaki Bakan Olurunda yer alan bakan imza tarihi ile Olur tarihinin uyumlu olması da 2020 yılı için alınan olurda bir sıkıntı olduğuna karine teşkil etmektedir. Ama biz yine de iyiniyetimizi koruyup, 2020 yılına girmenin heyecanı ile 2019 yerine 2020 yazıldığı şeklinde yorumlayalım.
 • 2872 sayılı Kanunun “Poşet ücreti” başlıklı Ek Madde 13’te “Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Bakanlıkça oluşturulacak komisyon aracılığı ile belirlenir ve her yıl için güncellenir.” hükmüne uygun olarak bir komisyon oluşturulmuş mudur? Komisyon hangi gerekçelerle ne karar vermiştir? Yasada öngörülen komisyon oluşturma amir hükmü yerine poşet ücretinin “uygun görüşle” Bakan Yardımcısı imzası ile Bakan Onayına sunulması söz konusu olmuşsa söz konusu Olur hukuken geçerli midir?

Ozan BİNGÖL

Vergi Uzmanı

09.02.2020 tarihli ilave Not

Yazımızdan sonra Bakan Onay tarihi olarak 2020 gözüken kısmın, Bakanın Bilgisi ile mi değil mi bilmiyoruz, değiştirildiği ve yukarıda verdiğimiz Bakan onayı yerine aşağıdaki Bakan Onayının konulduğunu gördük. Ama Sayın Bakan Yardımcısı Arşivleri unutuyor. Eski Bakan Onayı da tarihi ile oynanmış Bakan Onayı da arşivimizde. Aynı onayın iki farklı tarihli olmasına ve 2020 tarihlinin siteden kaldırılarak bu kez 2019 tarihlinin konulmasına hukukçular ne der, fiili nasıl vasıflandırır? sormak lazım.

poşet vergisi bakan onayı tarih değiştirilmiş hali

Kategoriler:GENEL

1 reply »

 1. Bakan yardımcısının “olur”a sunmuş olduğu yazının tarihi de dikkat edilirse …/…/2020 şeklinde. Siz buradan anlayıverin gari geçmişe yönelik yazı yazma ve zeytin yağı gibi üste çıkma sanatını… Yani onay da yeni yayımlama da…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s