GENEL

SGK Genelge İle Yemek İstisnasını Fiili Olarak 110 Liradan 78 Lira 90 Kuruşa mı İndirdi?

Gelir Vergisi Kanununa Göre Yemek İstisnası 110 Lira, SGK’ya Göre 78 Lira 90 Kuruş Olamaz. Çalışan Lehine Uyumlaştırılmalıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, 5 Ocak 2023 tarihli ve 2023/3 sayılı “Prime esas kazançların alt ve üst sınırları ile bazı işlemlere esas tutarlar” konulu genelgesinde “prime esas kazançlardan istisna tutulacak yemek parasını” günlük 78 lira 90 kuruş olarak belirledi. Genelgenin ilgili bölümü aynen aşağıdaki gibidir:

1.4- Prime esas kazançlardan istisna tutulacak yemek parası, çocuk zammı ve aile zammı (yardımı) tutarları;
5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi sigortalıların;

Yemek parası: 1/1/2023 ila 31/12/2023 tarihleri arasında; 333,60 TL x % 23,65 =78,90 TL

tutarındaki kazançları, prime esas kazanca dahil edilmeyecektir.

Oysa daha bir hafta önce, 30 Aralık 2022 tarihl

i Resmi Gazetede yayımlanan 323 sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliği ile yemek istisna bedeli 110 TL olarak açıklanmış idi. Tebliğin ilgili bölümü aşağıdaki gibidir:

c) 23 üncü maddesinin birinci fıkrasının (8) numaralı bendinde yer alan, işyerinde veya müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedeline ilişkin istisna tutarı 110 TL,

SGK’nın GVK’daki tutarı atlayarak sehven 78,90 TL yemek istisna bedeli tutarı belirlemiş olmasını ve yanlışın ivedilikle düzeltilmesini umut ediyorum. Yoksa, çalışanın boğazından geçecek yemek için önem arz eden yemek bedeli istisnası SGK marifeti ile 110 lira yerine 78,90 TL olarak uygulanacaktır. Çünkü İşverenlerin çalışanlarına sağladığı yemek istisnası nedeniyle SGK prim yüküne katlanmasını beklemek doğal bir yaklaşım olmayacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanının talimatları ile yeni bir sisteme geçildiği bir dönemde, SGK’nın GVK’daki düzenleme ile Cumhurbaşkanının konuya ilişkin yaklaşımını yok sayan, çalışanın boğazından geçecek lokmayı azaltan böyle bir düzenlemeyi ivedilikle düzeltmesi gerektiğini düşünüyorum. Konunun paydaşı olan sendikaların da bu konuda zaman geçirmeksizin harekete geçmesi gerektiğini vurgulamak isterim.

06.01.2023

Dr. Ozan BİNGÖL

Vergi Uzmanı

NOT: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergiyedair.com sitesindeki aktif linki belirtilerek alıntı yapılabilir. Aynen yayımlanması durumunda vergiyedair.com sitesinden alındığı belirtilerek yazının aktif linkine yer verilmesi gerekir. Bu yazıda yer alan veri ve hesaplamalar kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi davranışlar için gerekli hukuki süreç başlatılır.

Kategoriler:GENEL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s