GELİR VERGİSİ

ASGARİ ÜCRETLİ Mİ? YOKSA ASGARİ ÜCRET Mİ İSTİSNA?

Dr. Ozan BİNGÖL, Vergi Uzmanı

2022 yılında uygulanacak asgari ücret tutarı aylık brüt 5004 TL, net 4.253 lira 40 kuruş olarak belirlendi. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan net asgari ücret rakamı ile birlikte asgari ücretin gelir vergisi ve damga vergisinden istisna tutulacağı bilgisi de kamuoyu ile paylaşıldı.

Bu bilgi üzerine kamuoyunun kafasındaki en büyük soru şu idi: “Bu istisna sadece asgari ücretlilere mi uygulanacak? Yoksa tüm çalışanların asgari ücret tutarına kadarki maaşlarına mı uygulanacak?”

Bu soru, Adalet ve Kalkınma Partisinin 17.12.2021 tarihinde Meclis Başkanlığına sunduğu “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” teklifi ile netleşti.

Söz konusu teklife göre;

1- İstisna sadece “ücret ve ücret sayılan ödemeleri toplamının ilgili ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarının aşmayan ve hizmet sözleşmelerinde aylık asgari ücret karşılığı çalışacağı belirtilen hizmet erbabı için geçerli olacaktır. Bu haliyle teklif, asgari ücretlinin asgari ücret dışında mesai ücreti, ikramiye, ödül, ayni yardım ve benzeri adlarla ücret sayılan herhangi bir ödeme alması halinde istisnadan yararlanıp yararlanamayacağını da tartışmalı hale getirmektedir.  

2– Asgari geçim indirimi sadece asgari ücretli olarak çalışanlar için kalkmakta, diğer ücretliler için aynen devam etmektedir. Hizmet sözleşmesi asgari ücretli olmayan kamu ve özel sektördeki çalışanlar için gelir vergisi eskiden olduğu gibi devam edecek ve artan oranlılık aynen uygulanacaktır. Bu kişilerden damga vergisi de alınmaya devam edecektir.

3- Brüt ücreti, asgari brüt ücretin üzerinde olmakla birlikte istisnadan yararlanamadığı için net ödenen ücreti net asgari ücretin altında kalanlar için ise aradaki farkı telafi için asgari geçim indirimi kullanılacaktır. Örneğin aylık brüt ücreti 5004’liranın üzerinde olan tüm ücretliler eskiden olduğu şekliyle artan oranlı bir şekilde gelir vergisine ve damga vergisine tabi olmaya devam edecektir. Sadece brüt ücreti asgari ücretin üzerinde olmakla birlikte net ücreti asgari net ücretin altına düşenlerin ücretleri asgari ücret tutarına AGİ ile tamamlanacaktır. Bu durumda, işverenlerin SGK, vergi ve damga vergisi maliyetlerine katlanmamak için pek çok çalışanını asgari ücretten çalıştırma yolunu tercih edeceği görülmektedir.

Anlayacağınız, bütün çalışanlar asgari ücretli olma yolunda hızla ilerliyorlar.

Teklif bu haliyle, kamuoyu ile paylaşılan bilgiler ve kamuoyunda oluşturulan yüksek beklentileri karşılamaktan uzaktır.

17.12.2021

İlgi duyanlar için Teklifin ilgili maddelerini aşağıda sunuyorum:

3 replies »

 1. Hocam Merhaba,

  Yeni yılda asgari ücretliye gelir vergisi istisnası nedeniyle engelli maaşlarındaki durum ne olur?

  Teşekkürler.

  Beğen

 2. Hocam. Getirilen kanun metninde de sıkıntı var gibi. Metin bu hali ile asgari ücrete kadar olan gelirleri müstesna tutuyor. Ancak asgari ücretten fazla olan gelirlerin asgari ücrete kadar kısmı gibisinden, asgari ücreti aşan gelirlerin asgari ücrete kadar kısmını vergiden muaf tutacak bir hüküm yok.
  Yasa bu hali ile geçerse asgari ücretten 1TL fazla alan bir ücretlinin bunun tamamı üzerinden vergi vermesi gibi bir durum ortaya çıkacak. GVK’yı incelediğimde bunu engelleyecek bir hüküm de yok.
  Normalde kanun metninin şöyle olması gerekir: Hizmet erbabının aylık ücretinin brüt asgari ücret tutarına kadar, aylık asgari ücret dahil, kısmı… Doğrusu bu şekilde ya da buna benzer bir tanımlama yapılması olmalıydı.

  Zannımca bilerek böyle bir hata yapılıyor. Kanun bu hali ile geçerse muhtemelen anayasa mahkemesi eşitlik ilkesine aykiriloktan iptal edecek. Hükümet de bakın biz vergiyi kaldırdık, muhalefet iptal ettirdi diyerek kendi lehine çevirecek.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s