GENEL

DEVLETİN 18 YILLIK BASKI VE CİLT GİDERİ 1,5 MİLYAR DOLARI AŞTI.

Genel Bütçe rakamlarını incelerken karşıma çıkan ve son dönemde de artış trendi olan “Baskı ve Cilt Giderleri” harcama kalemi dikkatimi çekti. Ulaştığım verileri ve yıllar itibariyle bu harcama kalemindeki gelişmeleri sizlerle paylaşmak istedim.

Aşağıda 2004 yılından 2021 yılı Ağustos Sonuna kadar olan dönemde baskı ve cilt gideri olarak ne kadar harcama yapıldığı aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

Yukarıdaki tabloya göre 2004-2021/08 döneminde bütçeden sadece “Baskı ve Cilt Giderleri” olarak ödediğimiz tutar 4 milyar 365 milyon liradır.

Türk lirası olarak verilen rakamlar, TL’deki değer kaybı nedeniyle, harcamanın gerçek boyutunun görülmesini çoğu kez engelliyor. Bu nedenle yukarıdaki harcamaları ilgili yıllar ortalama dolar kuru ile de hesapladım. Çıkan sonuç: Devletin 2004-2021/08 döneminde baskı ve cilt için harcadığı tutar 1 milyar 600 milyon ABD dolarıdır. Bu rakamı bugünkü kurla çarpın ortaya çıkan harcama kaleminin gerçek boyutunu görün.

Peki, 2021 yılının ilk sekiz ayında baskı ve cilt gideri için ne kadar harcama yapıldı? Cevabı aşağıdaki tablodadır:

2021 yılının ilk sekiz ayında baskı ve cilt gideri olarak 400.000 milyon lira harcanmıştır. Azımsanmayacak bir rakam. Aynı hızla giderse yıl sonu 600 milyon liraya ulaşacak.

Arkadaşların “Peki, Ozan Hocam bu baskı ve cilt gideri hangi gider kalemlerinden oluşuyor?” dediklerini duyar gibiyim. Onu da söyleyeyim. Bunun için Bütçe hazırlama rehberindeki her bir gider kalemine nelerin kaydedileceğine ilişkin bölüme bakmak gerekir. Cumhurbaşkanlığı SBB Başkanlığınca yayımlanan 2020 Yılı Bütçe Hazırlama rehberinde baskı ve cilt gideri olarak kaydedilecek harcamalar aşağıdaki gibi belirtilmiştir:

“03.2 TÜKETİME YÖNELİK MAL VE MALZEME ALIMLARI

Üretim sürecinde kullanılmadan doğrudan tüketime yönelik olarak kullanılan nihai mal ve hizmetler üçüncü ve dördüncü düzeyde özelliklerine göre sınıflandırmaya tabi tutulmuş olup buna göre ilgili kodlara gider kaydedileceklerdir.

  • 03.2.1 Kırtasiye ve Büro Malzemesi Alımları
  • 03.2.1.01 Kırtasiye Alımları:
  • 03.2.1.02 Büro Malzemesi Alımları:
  • 03.2.1.03 Periyodik Yayın Alımları:
  • 03.2.1.04 Diğer Yayın Alımları:

03.2.1.05 Baskı ve Cilt Giderleri: Basılı olarak alınacak yayınlar dışında kalan ve hizmetin gerektirdiği durumlarda yapılacak (gazete, dergi, bülten, kitap, broşür, afiş, gibi) süreli veya süresiz yayınların basımı (sayısal ortamda yapılan baskılar dâhil) ile bunların veya daire ve idarelerce kullanılan her çeşit evrakın ciltlenmesine ilişkin ödemeler bu bölüme gider kaydedilecektir.

03.2.1.90 Diğer Kırtasiye ve Büro Malzemesi Alımları: Yukarıda sayılanlar dışında kalan kırtasiye ve büro malzemesi alımları bu bölüme gider kaydedilecektir.

2021 yılı için hazırlanan rehberde daha önce diğer yayın alımları içinde yer alması mümkün olan “Ders Kitabı Alım Giderleri” bu kez ayrı bir kalem olarak “03.02.10.06 Ders Kitabı Alım Giderleri” adı ile bütçede yer almıştır. 2021 yılı ilk sekiz ayındaki Ders Kitabı Alım Gideri 16 milyon liradır. Dolayısıyla baskı ve cilt giderleri içinde ders kitabı alım giderleri yer almamaktadır.

28.09.2021

Dr. Ozan BİNGÖL

Vergi Uzmanı

Kategoriler:GENEL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s