BASINDA

Yemek Bedeli İstisnasını Dünya Gazetesi’nde Tüm Yönleri ile Tartıştık

Dünya Gazetesinin 14 Haziran 2021 tarihli sayısında “Yemek İstisna Bedelini” soru ve cevaplarla ayrıntılı olarak yazdım. Yemek bedeli istisnası nedir? Tutarı ne kadardır? Faydalanma şartları nelerdir? Evden çalışanlar yemek istisnasından yararlanabilir mi? Yemek istisna tutarı hesabında KDV dahil midir? Yemek istisna bedeli çalışanlara nakit olarak ödenebilir mi? gibi pek çok soruya cevap aradık.


Yemek Bedeli İstisnası Nedir?

Bilindiği üzere ücret, gelir vergisine tabi unsurlardan birisidir. Bir işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar (ayni yardımlar) ile sağlanan ve para ile ifade edilen her türlü menfaat ücret kapsamına girmektedir. 

Pek çok ülke uygulamasında çalışanlara yönelik indirim ve istisnalar yer almaktadır.  İşverenlerce çalışanlara sağlanan yemek verme şeklindeki menfaatler, yemek istisnası adı altında ücretliye sağlanan bir vergi avantajıdır. Aynı zamanda işverene sağlanan önemli bir teşvik unsudur.

Çalışanların yeterli şekilde beslenmeleri iş verimi açısından olduğu kadar, sosyal boyutu ile de önem taşıyan bir konudur. Bu öneme binaen Gelir Vergisi Kanununda yürürlüğe girdiği 6 Ocak 1961 tarihinden bu yana, “Hizmet erbabına işverenlerce yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatler” ücretten istisna tutulmaktadır.  Ancak 1 Temmuz 1995 tarihine kadar bu istisna sadece işyeri veya müştemilatında yemek verilmesini kapsar iken, bu tarihten itibaren işverenlerce, işyerinde veya müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedelinin her yıl belirlenen tutarı aşmayan kısmı da, belli şartlarda, ücretten istisna edilmiştir. Bu istisna için her yıl belirlenen tutar ise “yemek bedeli istisnası” olarak isimlendirilmektedir.

1995 yılında yapılan bu düzenleme ile birlikte, çalışanlara işyeri dışında yemek hizmeti veren işletmelerden yemek kuponu, yemek kartı veya çekleri ile istisna kapsamında yemek sunulması imkânı getirilmiştir.

Yemek bedeli istisna tutarı ne kadardır?

Yemek istisna bedeli her yıl yeniden belirlenir. 2021 yılı için yemek istisna bedeli 25 TL olarak belirlenmiştir.

Tablo: Son Beş Yıl Yemek İstisna Tutarları

YılıUygulanan TutarDayanağı
202125,00 TL313 Seri No.lu Genel Tebliği
202023,00 TL310 Seri No.lu Genel Tebliği
201919,00 TL305 Seri No.lu Genel Tebliği
201816,00 TL302 Seri No.lu Genel Tebliği
201714,00 TL296 Seri No.lu Genel Tebliği

Bu yazımız konusuna girmemekle birlikte, yukarıda yıllar itibariyle yer verdiğimiz yemek istisna bedelinin günümüz şartlarında yetersiz kaldığı notunu düşelim. Ne kadar olması gerektiğini yasal gerekçeleri ile ayrı bir yazıda ele alacağım.

Yemek istisna bedeli hesabında KDV hariç mi, dahil midir?

Ücret olarak vergilendirilmeyecek yemek istisna bedeli her yıl belirlenen istisna bedeline ilgili dönemde geçerli KDV tutarının eklenmesi suretiyle bulunan tutardır. Örneğin 2021 yılı için yemek hizmetinde KDV oranı geçici olarak %8’den %1’de düşürülmüştür. KDV oranının %1 olduğu dönem için istisna tutarı KDV dahil tutar olan 25,25 TL olarak uygulanmaktadır. KDV oranının tekrar %8 olması durumunda istisna bedeli 27,00 TL olarak uygulanacaktır. Dolayısıyla her yıl açıklanan yemek istisna bedeline geçerli KDV oranına göre hesaplanan KDV tutarı da eklenecektir.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s