GENEL

İŞSİZLİK SİGORTASI FONU GELİR GİDER TABLOSU

Dr. Ozan BİNGÖL

Vergi Uzmanı

Son dönemde İşsizlik Sigortası Fonundan yapılan ödemelerin niteliği, bundan yararlananlar, işsizlik fonunun yıllar itibariyle gelir ve giderlerindeki değişim yoğun bir şekilde tartışılıyor? Özellikle koronavirüs pandemisi ile birlikte kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteklerinin işsizlik sigortası fonundan yapılması, fon varlıklarının ciddi şekilde erimesine neden oldu.

Peki, işsizlik fonu kaynaklarının toplam varlığı Mart 2021 itibariyle ne kadardır? Son dönemde işsizlik sigortası gelir kalemlerindeki değişim ne olmuştur? Fon yıllık ne kadar gelir, ne kadar gider yapmıştır?

Aşağıdaki tabloda işsizlik fonunun yıllar itibariyle toplam gelir ve gider kalemlerine yer verdik. Görüldüğü üzere 2019 yılı sonunda 131.5 milyar TL olan fon varlığı 9 mart 2021 itibariyle 93,9 milyar TL’ye inmiştir. 15 aylık dönemde fon kaynaklarının %28’i erimiştir.

Toplam varlıklarındaki azalmanın etkisiyle fonun faiz gelirlerinde ciddi düşüş yaşanmıştır. Pandemi ile artan giderleri ile gelir düşüşleri birlikte etki ederek fon kaynaklarının erimesi sonucu ortaya çıkmıştır. 2021 yılının ilk üç ayındaki hızda düşüş devam ettiği takdirde işsizlik fonu kaynaklarının 1,5 yıla kalmadan sıfırlanması söz konusu olacaktır.

İlgi duyanlar için işsizlik sigortası fonu gelir ve giderlerini içeren tabloyu aşağıda sunuyoruz.

Tablo: İşsizlik Sigortası Fonu Gelir ve Gider tablosu

Kaynak: İŞKUR

NOT: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergiyedair.com sitesindeki aktif linki belirtilerek kısmi alıntı yapılabilir. Yazardan izin alınmaksızın aynen yayımlanamaz veya farklı şekillerde kullanılamaz.  Aksi davranışlar için gerekli hukuki süreç başlatılır.

Kategoriler:GENEL

Tagged as:

2 replies »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s