GENEL

“VERGİ”Yİ CİDDİYE ALIN. ALMAZSANIZ…

Vergi ciddi bir iştir. Hak ettiği önemin gösterilmemesi toplumsal, ekonomik ve siyasi hayatımızdaki pek çok soruna kaynaklık teşkil eder.

Demokrasi, mülkiyet hakkı, oy hakkı vergiyi ciddiye alan toplumlarda filiz bulur, kökleşir ve gelişir. Yasama, yürütme ve yargı arasındaki demokratik denge vergi düzenlemelerinde en belirgin bir şekilde ortaya çıkar.

Peki, vergiyi ciddiye almaz isek ne olur?

Birileri, vergileri kendi partilerine yapılmış üyelik aidatı gibi görür.

Ödediğiniz vergilerle yapılan hastanelere, üniversitelere ve diğer pek çok kuruma, sanki “kendi paraları ile yapıp devlete hibe ettikleri bir kurum gibi” kendi adlarını verirler. Hem de yaşarken.

İhtiyaç sahiplerine yapılan yardımlar, devletin şefkatli elinin uzanması değil, iktidar partisinin lütfu gibi görülür.

Kamuda işe girmek için liyakat, eğitim ve diğer şartlar yerine bir partiye üyelik veya yakınlık en önemli kriter haline gelir. Kamu kurumlarındaki kadrolar, belli partiye mensup olanların ve yakınlarının müktesepleri gibi görülmeye başlanır.

Kamu ihaleleri, tanıdık-eş-dost-yakın-akraba-yan-yandaş olanlara verilir. Pek çok kamu alımı, kamu ihale kapsamından çıkarılır. Kapalı kapılar ardından belli kesimlere verilir. Hatta, bazılarının kapasitesine uygun kamusal işler ihdas edilir.

Hangi mal ve hizmetler için ne kadar vergi ödendiği, niçin bu kadar yüksek vergiler altında ezildiği sorulamaz. Dahası kimlerin hangi indirim, istisna ve muafiyet kalemleri ile vergiden bağışık tutulduğu da bilinmez. Es kaza, yanlışlıkla vergi incelemesi yapılmış ise uzlaşılaverilir.

Muhalif olanlar “vergi sopası” ile izaya getirilebilir.

2021 yılında Reform maddeleri arasında Avrupa’da 1215’lerde somut bir şekilde dile getirilen “Bütçe hakkı” topluma sunulan vaatler arasında yer alabilir.

Vatandaş, bir sabah kalktığınızda iki katına çıkmış ÖTV, KDV, gümrük vergisi ile karşılaşabilir.

Dürüst şekilde vergi ödeyenler, “Bu artık son, başka af yok.” söylemlerine saf bir şekilde inanıp her yıl yeniden çıkan aflara hayıflanır.

Yatırımcı, ithalatçı, üretici vergilerdeki bir gece yarısı değişiklikler nedeniyle önünü göremez. Ekonomide belirlilik ve öngörülebilirlik yok olur.

Vergi ödeyenler “keriz”, ödemeyenler “uyanık” olarak dolaşır. Ticari ahlak ve rekabet eşitliği ortadan kalkar.

Hukuka ve dolayısıyla Devlete olan inanç ve bağlar zayıflar.

Gençler, gelecekte başarının anahtarının “çalışmak” değil, “torpil” bulmak, bir yerlere, birilerine yakın olmak olarak görür ve toplumun geleceği dinamitlenir.

Peki, Türkiye’de vergi ciddiye alınıyor mu? Yeterli bilinç var mı?

Demokrasimizin “hali pür melali”ne bakınca soruların cevabı anlaşılıyor.

Peki, burada tek sorumluluk vatandaşa mı ait?

Elbette değil. İktidarın politika ve uygulamaları kadar muhalefette vergiyi ciddiye almamaktan sorumlu.

Vergi konusunda sivil toplumun sayı, nitelik, faaliyet ve çabalarının yetersizliği ayrı bir sorun alanı.

Peki çözüm:

Bu soruya cevap olarak defalarca tekrarladığım aşağıdaki cümleleri tekrarlamayı tercih ediyorum.

Demokrasi bilinci ile vergi bilinci arasındaki yakın ilişki nedeniyle Türkiye’de vergi bilincinin kökleşmesine hizmet etmek istiyorum. Bu sayede demokratik ve özgür yarınlara kavuşacağımıza inanıyorum.

Özlemim, verdiği “oy”un ve “vergi”nin peşine düşen, bilinçli, özgür, demokratik, adaletin egemen olduğu bir toplumda yaşamak.

Özlem ve hayal ile yetinmiyor, vergi bilincinin gelişmesi, kökleşmesi için de kalemimle bu mücadelede yerimi alıyorum. Herkesi de kendi imkan ve kabiliyetleri ile mücadeleye davet ediyorum.

Bu kapsamda, her yaştan, her kesimden vatandaşımıza ulaşabilmek için anlaşılır bir dille vergi bilincinin kökleşmesi ve demokrasinin yeşermesi için mücadelemize durmaksızın devam edeceğiz.

Dr. Ozan BİNGÖL

Vergi Uzmanı

NOT: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergiyedair.com sitesindeki aktif linki belirtilerek kısmi alıntı yapılabilir. Yazardan izin alınmaksızın aynen yayımlanamaz veya farklı şekillerde kullanılamaz.  Aksi davranışlar için gerekli hukuki süreç başlatılır.


Kategoriler:GENEL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s