GENEL

Bayram, Şeker, Tüfek, Kambiyo, BSMV, Padişah

Yukarıdaki başlığı görünce pek çoğunuz “Ne anlamsız bir başlık” demiş olabilirsiniz.

Bu güzel günde bu ülkenin ve tüm dünya çocuklarının; yatağa aç, okula kıyafetsiz, sokağa botsuz, sınava kalemsiz, bayrama şekersiz girmeyeceği nice güzel günler, nice mutlu bayramlar dilerim…

Her gün olduğu gibi bu sabah da “Resmi Gazeteye bakmadan güne başlamayayım.” dedim. Malum, işimiz vergi ve Resmi Gazete yeni vergi artışlarının haber kaynağı. Ama birden bayram olduğu ve ulusal tatil ve dini bayramlarda Resmi Gazetenin yayımlanmayacağı aklıma geldi. Ama bunu da görmüş olduk devletin vergi aşkı bayram, seyran, tatil dinlemiyormuş. İki farklı vergi ile ilgili düzenleme içeren Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte Bayram gününde de Resmi Gazete yayında. Acı bir tebessüm ettim: “Bugünkü vergi düzenlemeleri de bizlerin payına düşen bayram şekeri olmuş” diye içimden geçirdim.

Bugün yayımlanan Resmi Gazete ile birlikte kambiyo muamelelerinde uygulanan BSMV beş katına çıkmış oldu. Ne idi bu halk arasında kambiyo vergisi de denilen şey;

Döviz alım-satımına yetkili olanlar (banka ve döviz büfeleri gibi) tarafından döviz satış  işlemlerinde 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu uyarınca alınan Banka Sigorta ve Muamele Vergisinin adı kambiyo vergisi. Aslında bu vergi Bakanlar Kurulu Kararı ile 2008 yılında sıfıra indirilmiş ve 2019 yılının 14 Mayısına kadar da “SIFIR” olarak uygulanmıştır.

14 Mayıs 2019 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı 15 Mayıs 2019 tarihinden itibaren döviz alım-satımına yetkili kuruluşlar tarafından yapılan döviz satış işleminde döviz satış tutarları üzerinden binde bir oranında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi alınması uygulanmaya başlanmış idi. Hal böyle iken 7 aralık 2019 tarihinde 7194 sayılı kanunun 8. Maddesi ile binde bir olarak uygulanan bu vergi %100 artırılarak binde iki oranına yükseltilmiş idi. Ayrıca bu oranının yükseltildiği 7194 sayılı kanunun 8. Maddesinde Cumhurbaşkanına  binde 2 olan bu yeni oranı on katına kadar artırma yetkisi verilmişti. Ve o zaman şöyle bir şey söylemiştik;

Çehov’a atfedilen bir söz diyordu ki, “Eğer oyunun birinci sahnesinde duvarda asılı bir tüfek varsa, o tüfek sonraki sahnelerde mutlaka patlar.”

Evet o silah bugün patladı ve daha 5 ay önce %100 zamlanarak binde 2’ye yükseltilen döviz işlemlerindeki vergi Cumhurbaşkanı kararı ile 5 kat artırılarak binde 10’a yani %1’e çıkarılmış oldu. Ve yine unutmadan eklemek gerekirse Cumhurbaşkanının bu oranı %2’ye kadar çıkarma yetkisi de saklı ve bakidir.

Örneğin 100.000 liralık bir döviz işlemi yaptığınızda düne kadar 200 lira BSMV ödeyecekken, bugün artık 100.000 liralık bir döviz işlemi yaptığınızda 1.000 lira BSMV ödemek durumunda kalacaksınız.

Böylece döviz alım satım işlemlerinde cebinizde çıkacak vergi %400 artmış olacak.

Geçen yıl tam da bu günlerde (25 Mayıs 2019) bütçe açıklarının ulaştığı boyuta da vurgu yaparak “Nur topu gibi yeni vergilere ve acı reçeteye hazır olun!” demiş idim. O tarihten bu yana yeni vergileri, vergi oranlarındaki artışları görünce buna “Nur topu” deme imkanın ortadan kalktı. Buna büyükçe bir “Kar topu” denebilir. Hatta çığa dönüşme potansiyeli gerçeğe tahvil olmak üzere.

Kambiyo işlemleri üzerinden alınan verginin binde ikiden binde 10 çıkarılması ile Gelir İdaresinin fiziki teslime dayanmayan altın alım satımını kambiyo işlemi olarak değerlendiren görüş değişikliğinin aynı zamana denk gelmesi ve bundan sonra bankalardan vatandaşın altın alımı sırasında yüzde 1 BSMV kesilecek olması da ayrıca tartışılması gereken bir konu.

Son dönemdeki yeni vergiler ve/veya vergi artışları insanın aklına ister istemez Padişahın köprü vergisi” fıkrasını getiriyor.  Fıkrayı okuyunca güler misiniz, ağlar mısınız? size kalmış. Bende Mona Lisavari bir yüz hali oluşuyor.

24.05.2020

Dr. Ozan BİNGÖL

Başkent Üniversitesi Öğr. Gör.

ozan bingöl qrcode

NOT: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergiyedair.com sitesindeki aktif linki belirtilerek kısmi alıntı yapılabilir. Yazardan izin alınmaksızın aynen yayımlanamaz veya farklı şekillerde kullanılamaz.  Aksi davranışlar için gerekli hukuki süreç başlatılır.

Kategoriler:GENEL

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s