GENEL

Virüsün faturasını yine halk ödeyecek

21 Nisan 2020 tarihinde Sözcü Gazetesinde yayımlanan bütçe performansı ve vergi gelişmelerine ilişkin Röportajdan:


Gazoz ve puroya ÖTV ile oyun konsoluna ek gümrük vergisinin bütçeye yeni kaynağı netleştirdiğini belirten Dr. Ozan Bingöl, “Vergi yine tavana değil tabana yayılacak” dedi.

Vergi uzmanı ve Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ozan Bingöl, bütçe açığının martta 43.7 milyar lira ile bu yıl öngörülen açığın üçte birine yakın olduğunu vurgulayarak, “Corona virüsü nedeniyle mutlaka ek kaynak ihtiyacı doğacak.

Yani Hazine ve Maliye Bakanı’nın deyimiyle vergi yine tabana yayılacak” dedi. Kolalı gazoz ve puroya Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı ve oyun konsoluna yüzde 50 ek gümrük vergisinin kaynağın ne olacağını yavaş yavaş netleştirdiğini vurgulayan Bingöl, “Talebi artan her ürünün zincirleme reaksiyon ile vergisi de artıyor sanırım. Tıraş makinelerine dikkat” diye konuştu. Bingöl’le korona günlerinde vergileri konuştuk.

virüsün faturasını yine halk ödeyecek sözcü gazetisi ozan bingöl 21 nisan 2020

– Kaynak yaratmak için yeni vergiler kapıda mı?

Sayın Hazine ve Maliye Bakanı’nın deyimiyle vergi yine tabana yayılacaktır. 26 Mart’ta kolalı gazoz ve puroya ÖTV artışı, 18 Nisan’da oyun konsoluna yüzde 50 ek gümrük vergisi de kaynağın ne olacağını yavaş yavaş netleştiriyor.

Talebi artan her ürünün zincirleme reaksiyon ile vergisi de artıyor sanırım. Tıraş makinelerine dikkat. Şeffaflığın olmadığı bir ortamda bu paraları hoyratça harcayanlar için vergi bir güç, ödeyenler için ise yüktür.

Bu yıl verilecek yüksek bütçe açıklarının en önemli yüklenicisi yine vatandaş olacak. Bu yüzden harcamaların şeffaf yapılması çok önemli. Ayrıca tasarruf önemli. Eskilerin deyimiyle “Dönem delikli kuruşa kırk düğüm atma dönemi.”

Röportajın devamı için TIKLAYINIZ. 

Kategoriler:GENEL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s