ÖTV

03 OCAK 2022 ÖTV Zammı Sonrası Bir Paket Sigarada Vergi Yükü Ne Oldu?

Tütün ürünleri üzerinden alınan maktu vergi ÖTV Kanununun 12 inci maddesinin 3 üncü fıkrası uyarınca altı ayda bir otomatik olarak artıyor. Bu artışın olmaması için Cumhurbaşkanının artış olmayacağı yönünde bir Karar alması gerekiyor. Böyle bir karar alınmadığı için otomatik artış gerçekleşti.

Temmuz-Aralık 2021 döneminde meydana gelen ÜFE artışı nedeniyle 3 Ocak 2022 tarihinde sigara ve diğer tütün ürünlerinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranında (%47,39) k artış meydana geldi ve GİB bu artışa göre yeni listeyi 03.01.2022 tarihinde sitesinde yayımladı. Otomatik ÖTV artışı sonrası farklı fiyattaki sigaralar için sigarada vergi yükünü sizler için hesapladım:

Sigara üzerinden hesaplanan nispi ve asgari maktu rakamlarından büyük olanı dikkate alınmak durumunda. Örneğin sigaranın satış fiyatı 20 ve 22 TL olduğu durumda asgari maktu ÖTV tutarı, nispi ÖTV tutarından yüksek olduğu için o tutarlar esas alınarak ÖTV hesaplanıyor. Tabi buna bir de maktu vergi ekleniyor. Sonra bir de KDV böylece bir paket sigaranın 16 ila 18 dalı vergi olup, duman duman uçup gidiyor.

Bir önceki yazımda rakıda vergi yükünü yazmış idim. Ne diyelim vergi sistemimiz böyle, eğlensen vergi alır, efkarlansan vergi alır. Geçtiğin köprü için de geçemediğin için de vergi ödersin. Başka kaçak elektrik kullanır, senin gibi dürüst tüketiciden çıkar acısı. TRT payı kaldırıldığı diye sevinirsin, elektriğe inanılmaz zam gelir. Ne diyelim, herkese kolay gelsin.

03.01.2022

Dr. Ozan BİNGÖL

Vergi Uzmanı

Kategoriler:ÖTV

Tagged as: ,

1 reply »

  1. Yüzde 90 Devlet gizli ortakmış. gibi,hiç sermaye koymadan,şirket zarar etse,ay be ay devlet aylık satışlardan vergisini alacağından,devlet zarara da iştirak edememiş gibi olacak Bu vergileme sistemiyle bir paket sigara 10 sene sonra 500,600 tl. Olabilir.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s