HARÇLAR

YURTDIŞINDAN YOLCU BERABERİ GETİRİLEN CEP TELEFONU HARÇ TUTARI NEREDEN NEREYE GELDİ?

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarında harç (imei kayıt ücreti) tutarı nereden nereye geldi?

Özellikle cep telefonu üzerindeki vergi yükü ayrı bir tartışma konusudur. İşte bu nedenle, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarında imei kayıt ücreti ya da diğer adıyla harç alınması söz konusu olmaktadır. Ancak bu harcın son dönemdeki hızlı yükselişi baş döndürücü. Yurtdışından yolcu beraberi getirilen cep telefonunda harç tutarı nereden nereye gelmiştir? Önce bunu bir infografik ile göstermek isterim. Sonra konunun ayrıntılarına değineceğim.

YURtdışından yolcu beraberi getirilen cep telefonu imei kayıt harcı tutarı 2020 2019 2018

Bilindiği üzere yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının Türkiye’de kullanılması için IMEI numarasının Bilgi Teknoloji Kurumuna kaydı gerekmektedir.

IMEI numarası, International Mobile Equipment Identity ‘nin kısaltmasıdır. Uluslararası Mobil Cihaz Kodu demektir. Cep telefonlarına üretim aşamasında yüklenen ve birinden benzersiz olan 15 haneli seri numarasıdır. Mobil telefonların kimlik numarası olarak kabul edilir. İşte bu imei kaydının ülkeye girişten itibaren 120 gün içerisinde yapılmamasının sonucu ise telefonun yurtiçinde kullanılmasının engellenmesidir.

BTK verilerine göre, 2015 yılında yolcu beraberinde getirilerek kayıt altına alınan cihaz sayısı 723.532 iken 2016 yılında %6,97 oranında artmış ve 773.940 cihaz kayıt altına alınmıştır. Bu da göstermektedir ki yurtdışına çıkma imkanı olan, kamu bürokrasisinde yer alan ve yurtdışı seyahatlere çıkan çoğu vatandaşın ülkeye bir cep telefonu ile döndüğüdür. Bu durum yurtdışına çıkma imkanı olmayan vatandaşların ülke içerisinde herhangi bir cep telefonuna TRT Payı+ÖTV+KDV gibi vergileri ödeyerek sahip olabilmesi anlamına gelmektedir. Bu durumun imei harcının son iki yılda hızla arttırılarak önüne geçmesi hedeflenmiştir. Hem ülke içerisindeki gelirin ülke dışına transferini önlemek hem de vatandaşların vergide eşitlik ilkesi gereğince vergiden kaçınabilmelerinin önüne geçilmek istenmiştir.

İşte, yolcu beraberinde yurtdışından getirilen cep telefonlarındaki harç tutarının kısa ama hızlı yükselişi…

10.02.2020

Dr. Ozan BİNGÖL

Başkent Üniversitesi Öğr. Gör.

NOT: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergiyedair.com sitesindeki aktif linki belirtilerek kısmi alıntı yapılabilir. Yazardan izin alınmaksızın aynen yayımlanamaz veya farklı şekillerde kullanılamaz.  Aksi davranışlar için gerekli hukuki süreç başlatılır.

1 reply »

  1. Yurtdisindan Türkiye’ye beraberimde getirip, götürdügüm yurtdisi tarifeli telefonuma Türkiye’de kullanim icin vergi ödemek zorundamiyim…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s