GELİR VERGİSİ

Asgari Ücretli Bir Tek İstatistikler Aleminde Mutlu(!)

Asgari ücretle ilgili rakam tartışmaları kamu oyunun gündeminde. Yılın 128 gününü vergi için çalışan asgari ücretli umutla ücret artışı beklentisinde.

Asgari ücret belirlemesinde destekleyici veriler için TÜİK’e müracaat ediliyor. TÜİK bir işçinin gıda ihtiyacını, bu ihtiyacın geçen yıldan bu yıla ne kadar artığını istatistiki olarak ortaya koyuyor. Gıdadaki fiyat artış istatistiklerini de yayımlayan kurumun ortaya koyduğu bu istatistikleri görünce, iki veri de aynı kurumdan mı çıkıyor? diye sormadan edemiyorsunuz.

Aşağıdaki istatistiklere bakınca asgari ücretin enflasyonun çok üzerinde artırıldığını görüyorsunuz. Bazen bu rakamlar bizim ülkemize ilişkinse, asgari ücretin erimesinden şikayet eden, hayatın gerçekleri ile boğuşan dar gelirli vatandaşlar hangi ülkenin vatandaşı acaba? diye soruyorsunuz.

2002 2018 ücret artışı sbb

Kaynak: CB SSB http://www.sbb.gov.tr/ucretler/

“İstatistik rakamlarla yalan söyleme sanatıdır.”  özdeyişi geliyor insanın aklına. “Acaba bu sanatın icrasının en mükemmel yapıldığı yer Türkiye mi?” diye soruyorum kendi kendime.

istatistik yalan söyleme sanatıSonra Winston S. Churchill’e atfedilen “I only believe in statistics that I doctored myself” (“Ben ancak, manüpüle ettiğim istatistiğe inanırım.” sözü geliyor aklıma. Nedense?

İstatistikler aleminde asgari ücretli mutlu, zenginleşmiş, enflasyon canavarını alt etmiş ama asgari ücretlilerin bundan haberi yok! İstatistikler aleminde, asgari ücretlinin net ücret artışı o kadar yüksek ki, hiç zam yapılmasa bile yeri.

Gerçekler aleminde ise, bir asgari ücretlinin bir ayı nasıl geçirebildiğinin bilimsel olarak izahı yok. Asgari ücretli açlık sınırında yaşıyor.

Asgari ücret belirlenirken ilgilileri, yetkilileri, kısaca insaf sahibi herkesi istatistikler aleminden gerçekler alemine davet ediyoruz.

 

21.12.2019

Dr. Ozan BİNGÖL

Başkent Üniversitesi Öğr. Gör.

 

NOT: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergiyedair.com sitesindeki aktif linki belirtilerek kısmi alıntı yapılabilir. Yazardan izin alınmaksızın aynen yayımlanamaz veya farklı şekillerde kullanılamaz.  Aksi davranışlar için gerekli hukuki süreç başlatılır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s