ÖTV

KÜRKTE ÖTV ORANI SIFIRLANDI MI?

Kürkler ve taklit kürkler ile bunların mamulleri Özel Tüketim Vergisine (ÖTV) tabidir. 28 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte “Kürkte ÖTV sıfırlandı mı?” tartışması başladı.

Vergi konuları sanıldığından daha karmaşıktır. Konuya yetericne vakıf olmayanlar, bazen vergi düzenlemelerini tam tersi şekilde yorumlarlar ve kamuoyu da yanıltılır. Kürkte ÖTV düzenlemesinde de tam anlamıyla bu durum yaşandı. Kürkte ÖTV konusunda yapılan düzenlemenin ne anlama geldiğini twitter hesabımızdan aşağıdaki şekilde özetlemiş idik:

KÜRKTE ÖTV ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ SIFIRLANDI MI VERGİYEDAİR.JPG

kürkte ötv sıfırlandı mı 1

Konunun teknik boyutu aşağıdaki gibidir. 28 Şubat tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı öncesinde alt ayrımları yapılmadan kürkler, taklit kürkler ve bunların mamulleri için %20 ÖTV uygulanmaktaydı. ÖTV listesinin ilgili satırı aşağıda sunulmuştur.

kürkler ve bunların mamulleri ötv oranı eski oran.JPG

28 Şubat 2019 tarihinden itibaren geçerli yeni düzenlemeye göre, kürklerle ilgili alt kırılımlara da yer verilmiş, kürkler ve taklit kürkler ile bunların mamulleri üzerindeki ÖTV oranı beş puan artırılarak %25’e çıkarılmıştır. Buna karşılık özellikle tekstil sektörünün girdisi olan ham kürkler, dabaklanmış ve aprelenmiş kürklerde ÖTV oranı sıfır olarak belirlenmiştir. Yukarıda anılan Cumhurbaşkanı Kararının ilgili kısmı aşağıdaki gibidir:

kürkler üzerindeki yeni ötv oranları cumhurbaşkanı kararı

Aslında nihati tüketici için kürk, taklit kürkler ve bunların mamulleri için ÖTV oranı 5 puan artırılmıştır. Konunun kamuoyuna yansıması ise sanki kürklerde ÖTV kalkmış gibi olmuştur. Tekstil sektörü girdi maliyetleri açısından atılan olumlu adım, kamuoyunda gereksiz yere vergiye karşı tepkiye dönüşmüştür. 

Vergi adaletsizliklerine karşı toplumun tüm kesimlerini bilgilendirmek ve bu konuda farkındalığı artırmak hepimizin görevi. Ancak, bilerek veya bilmeyerek yanlış bilgi vermek veya yaymak suretiyle vergiye karşı yersiz ve gereksiz bir direnç ve tepki oluşturmak da kabul edilebilir değil. Zaten bu nedenle Yavuz OĞHAN’ın Bir De Bunu Dinle programına 01.03.2019 tarihinde konuk olunmuş ve konu açıklanmıtır. Söz konusu programın ilgili bölümü aşağıda sunulmuştur:

 

09.03.2019

Dr. Ozan BİNGÖL

Başkent Üniversitesi Öğr. Gör.

 

NOT: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergiyedair.com sitesindeki aktif linki belirtilerek kısmi alıntı yapılabilir. Yazardan izin alınmaksızın aynen yayımlanamaz veya farklı şekillerde kullanılamaz.  Aksi davranışlar için gerekli hukuki süreç başlatılır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s