GENEL

Yurt Dışına Çıkış Harcından TOKİ’ye Ne Kadar Para Aktarıldı?

Yurt Dışına Çıkış Harcı Nedir? Kimler Öder, Kimler Ödemez?

Yurtdışı çıkış harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan ve yurtdışına çıkmak isteyen herkesin ödemesi gereken harçtır. Yurt dışına çıkış tarihi itibariyle yurtdışında oturma izni bulunanlar, 7 yaşını doldurmamış olanlar ile Yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatları dışındaki tüm Türkiye Cumhuriyeti Pasaport sahipleri yurt dışına çıkmak istiyorlarsa bu harcı ödemek zorundadırlar.

Yurt Dışına Çıkış Harcı Kaç Liraydı, Kaç Lira Oldu?

Yurt dışına çıkış harcı 2021 yılından bu yana sürekli değişmiştir. Bu değişim aşağıdaki gibidir:

Yurt dışına çıkış harcı 01 Ağustos 2001-1 Şubat 2002 tarihleri arasında 50 ABD Doları karşılığı Türk Lirası olarak uygulanmıştır. Tamamı bütçeye gelir kaydedilmiştir.

1 Şubat 2002 tarihinden 01.04.2007 tarihine kadar 70 TL olarak uygulanmıştır. Tamamı bütçeye gelir kaydedilmiştir.

01 Nisan 2007 tarihinden 01 Ağustos 2019 tarihine kadar 15 TL olarak uygulanmıştır. Tamamı TOKİ’ye aktarılmıştır.

01 Ağustos 2019-17 Mart 2022 döneminde 50 TL olarak uygulanmıştır. 35 TL’si bütçeye gelir olarak kaydedilmiş, 15 TL’si TOKİ’ye aktarılmıştır.

18 Mart 2022- Halen 150 TL olarak uygulanmıştır. 135 TL’si bütçeye gelir olarak kaydedilmiş, 15 TL’si TOKİ’ye aktarılmıştır.

2001 yılında 50 ABD Doları ile başlayan yurt dışına çıkış harcı serüveni, şu anda 150 TL olarak uygulanmaktadır. AKP iktidarı, iktidara geldiği ilk yıllarda yurt dışına çıkış harcını sembolik bir tutara indirmiş ve bunu TOKİ’ye aktarmayı tercih etmiştir. Zaman içinde yurt dışına çıkış harç tutarı ve kullanım alanındaki değişim, iktidarın ekonomi ve sosyal politika zihniyetindeki değişimi de ortaya koyması açısından da ilginç bir özelliğe sahiptir.

2004 Yılından Günümüze Tahsil Edilen Yurt Dışına Çıkış Harcı ve TOKİ’ye Aktarılan Tutarlar

Yurt dışına çıkış harcı 2001 yılı Ağustos ayından itibaren uygulamada. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığının yayımladığı verilerden hareketle en çok 2004 yılı rakamlarına ulaşabildik. Bu nedenle aşağıda 2004 yılından günümüze ne kadar yurt dışına çıkış harcı toplanmış, bunun ne kadarı TOKİ’ye aktarılmış onu göreceksiniz.

2004-2022/08 dönemi yurt dışına çıkış harcı tahsilatı ve TOKİ’ye aktarılan tutarlar TL ve USD bazında

Yukarıdaki tablodan da görüldüğü üzere 2004 yılından 2022 yılı Ağustos ayı sonuna kadar geçen dönemde 2 milyar TL’nin üzerinde yurt dışına çıkış harcı tahsilatı yapılmıştır. Bu tutarın 1 milyar 147 milyon TL’si TOKİ’ye aktarılmıştır. TOKİ’ye aktarılan söz konusu tutarın ilgili yıllar ortalama efektif alış kuru ile karşılığı 461,6 milyon dolardır.

Bu paraların ne kadarı dar gelirliye uygun koşullu konut sağlama içi kullanılmıştır? sorusunu sormak her vergi ödeyicisinin hakkı ve sorumluluğudur.

20.09.2022

Dr. Ozan BİNGÖL

Vergi Uzmanı

NOT: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergiyedair.com sitesindeki aktif linki belirtilerek alıntı yapılabilir. Aynen yayımlanması durumunda vergiyedair.com sitesinden alındığı belirtilerek yazının aktif linkine yer verilmesi gerekir. Bu yazıda yer alan veri ve hesaplamalar kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi davranışlar için gerekli hukuki süreç başlatılır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s