GENEL

NEREDEN NEREYE: BÜTÇE AÇIKLARI

Vergiyedair bloğumuzdaki NEREDEN NEREYE serimizde bu kez bütçe açıklarını konu aldık. 2006 sonrasında bütçe açıklarının gerek Türk Lirası, gerekse ABD doları cinsinden nereden nereye geldiğini verilerle ve özet bir şekilde inceledim. İlgi duyanlara aşağıda sunuyorum.

Bütçe dengesi, mali disiplin uygulaması açısından en önemli göstergedir. Bütçe açıklarındaki hızlı artış maliye politikası alanında sıkıntıya işaret eder. Aşağıda Merkezi Yönetim Bütçe Açıkları 2006-2021 dönemi için TL bazında sunulmuştur.

Grafik 1: Merkezi Yönetim Bütçe Açıkları 2006-2021 Dönemi (Milyon TL)

Yukarıdaki verilere göre bütçe açıkları TL cinsinden 2009-2015 döneminde nispeten stabil kalmış, ancak 2016 yılından itibaren hızlı bir artış trendine girmiştir.

Türkiye’de son yıllarda kurlardaki hızlı yükseliş ve TL’deki değer kaybı zaman serisi içeren verilerin gerçek durumu yansıtmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle aşağıda 2006-2021 dönemi için bütçe açıkları dolar bazında da sunulmuştur.

Grafik 1: Merkezi Yönetim Bütçe Açıkları 2006-2021 Dönemi (Milyon USD)

Merkezi Yönetim bütçe açıklarına dolar cinsinden baktığımızda halen 2009 yılındaki bütçe açığından daha düşük bir bütçe açığı rakamı ile karşı karşıya olduğumuz görülmektedir. Ancak 2009 yılındaki açık 2008 yılında yaşanan küresel ekonomik krizin etkilerini yansıtmakta olup sonrasında hızla düşmüştür. 2011-2015 döneminde nispeten düşük ve istikrarlı seyreden bütçe açığı bu dönemdeki mali disipline önem verilmesinin göstergesidir. Ancak 2016 yılından sonra bütçe açığı dolar cinsinden de belirgin ve bu kez sürekli bir yükselme eğilimine girmiştir.

25.07.2022

Dr. Ozan BİNGÖL

Vergi Uzmanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s