VERGİYE DAİR…


Geleceğimiz için, çocuklarımız için, ülkemiz için güzel yarınlar istiyorum. Ödediğimiz vergilerin her kuruşunun doğru yerlere harcandığını görme çabası içinde olacak bireylerden oluşan toplum hayaliyle vergi bilincinin ve farkındalığının oluşması için çalışıyorum.

Hiçbir siyasi görüş, kurum veya kişiyi hedef almıyorum. Temel amacım, Türkiye’de vergi sisteminin modern, adil, verimli olmasına katkıda bulunmak.

Demokrasi bilinci ile vergi bilinci arasındaki yakın ilişki nedeniyle Türkiye’de vergi bilincinin kökleşmesine hizmet etmek istiyorum. Bu sayede demokratik ve özgür yarınlara kavuşacağımıza inanıyorum.

Özlemim, verdiği “oy”un ve “vergi”nin peşine düşen, bilinçli, özgür, demokratik, adaletin egemen olduğu bir toplumda yaşamak.

Hep birlikte belki küçük adımlarla ilerliyoruz, ama emin adımlarla ve doğru hedefe gitmenin gücünü arkamızda hissediyoruz. Unutmamak gerekir ki; bir ülkede vergi bilinci ne kadar yüksek olursa, hak arama bilinci de o kadar gelişmiş olacaktır.

Bu yolda, en büyük motivasyonumuz birbirimize desteğimiz…

Dr. Ozan BİNGÖL


YAZILARIMIZ

ADİL VERGİLENDİRME HAKKI…

Hukuk Devleti Olmadan Adil Vergilendirme Olmaz. Anayasanın “Vergi Ödevi” başlıklı 73 üncü maddesine göre; “Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır.” Anayasa metninde yer alan vergilemede adalet ilkesi ne ölçüde fiiliyata aktarılmıştır? Bu konuda hemen herkesin cevabı negatif tonda olacaktır. Bir ülkedeki vergi adaleti, vergilendirmenin adil şekilde yapılması ülkenin hukuk devleti olması […]

Kripto Varlık Piyasası Düzenlemesinde İlk Düğme Yanlış mı İliklendi?

Son dönemde kripto varlık piyasasında yaşanan dolandırıcılık olayları üzerine, bazı kurum ve kuruluşlar kripto varlıklara ilişkin düzenleme yapmaya başladılar. Daha önceki yıllarda BDDK ve SPK’nın kripto varlıkların kendi alanlarına girmediği, bu varlıkların risklerine karşı kamuoyunu genel anlamda uyarmakla yetinmiş olduklarını hatırlatalım. Merkez Bankasının Kripto Varlık Düzenlemesi İlk düzenleme Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından geldi. Merkez Bankasınca […]

Halk yalnız salgın değil vergi sınavı da verdi.

Sözcü Gazetesinde 20 Nisan 2021 tarihinde yayımlanan Röportaj: Geçen yıl salgına rağmen vergi incelemeleri yüzde 13.07, vergi tarhiyatı ise yüzde 139.4 arttı. Dr. Bingöl, “Ayda 1.431 liraya mahkum edilen işsizlerin, tahsilat yapamayan mükelleflerin durumu vergi incelemeleriyle katmerlendi, vatandaşlar bir önceki yıla göre yüzde 23.6 daha çok vergi ödedi” dedi. Nuray TARHANGüncellenme: 07:16, 20/04/2021 Haberler Ekonomi […]

Kapatmada Alkollü İçki Yasağının Vergisel Boyutu

17 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecek tam kapanma döneminde alkollü içecek satışının yasaklanmasın muhtemel vergi etkisini Sözcü Gazetesine değerlendirdim. Sonrasında diğer yazılı ve görsel medyada da bu röportaj haberleştirildi. Aşağıda Sözcü Gazetesindeki röportaj ve bunun medyadaki yansımalarına yer verilmiştir.

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

5 replies »

 1. Sayin Hocam,
  Maktu vergi yazınızı okudum. Sizden ricam pandemi döneminde cep telefonlarına getirilen gözetim denetim belgesi ve 200 usd üzerinden vergilendirmedeki mantık ve mantiksizligi da dile getirmeniz.
  160 TL olan maktu vergi en basit tuşlu telefonlarda bile bugünkü kur ile 1.500 TL olmuştur.
  Yani cingeneyi padisah yapmislar, tutmus babasini kesmis.

  Beğen

 2. Ozan Bey merhabalar,

  Sizi yıllardır takip ediyorum ve yorumlarınıza canı gönülden katılıyorum fakat bayadır aklımı kurcalayan bir soruyu size sormak istedim.

  Özellikle ÖTV’nin bugün geldiği nokta insanları sıfır araba alamaz hale getirdi. Diyelim ki hükümet değişti ya da mevcut hükümet yarın başta otomobil ve cep telefonu olmak üzere ÖTV saçmalığından vazgeçti. Vatandaşın mağduriyeti nasıl giderilecek?

  Ben para verip 20.000 TL’ye Iphone, 800.000 TL’ye de otomobil aldım, yarın bu ürünlerin fiyatı olması gerektiği yere geldi ve yarıya indi, bu zararı devlet vergi iadesi ile mi karşılayacak, hangi birine nasıl bütçe yetecek.

  Sistemi kesinlikle savunmamakla birlikte ÖTV saçmalığını bir kere getirince kaldırmak sanki imkansız hale geliyor nacizane.

  Özellikle bu konudaki yorumunuzu/ çözümlemenizi merak ediyorum.

  Beğen

 3. Ozan bey merhabalar KYK borcumdan dolayı maaş hesabıma bloke konulmuş. Aftan faydalanabilecek miyim nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olur musunuz.

  Beğen

 4. Ozan bey merhaba vergi borcu yapılandırması yaptım ama ilk taksiti ödeyemedim yapılandırmam iptal mi oluyor acaba

  Beğen

 5. OZAN BEY İYİ GÜNLER. VERGİ, DEVLETİN BELLİ BAŞLI HİZMETLER İÇİN VATANDAŞLARDAN ZORLA ALINAN PARALARDIR. KDV-GELİR VERGİSİ-KURUMLAR VERGİSİ-STOPAJ VERGİSİ-DAMGA VERGİSİ YANİ PULA ÖDENEN PARALARDIR. NE HİKMETSE KONULAN HİÇ BİR VERGİ KALDIRILMLYOR. ÇÜNKÜ MİLLETVEKİLİ-BAKANLAR VE R.T.ERDOĞANA MAAŞ OLUYOR. HAZİNE YİNE TIRT YİNE SIFIR. YANİ TALAN OLUYOR.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s