GENEL

Playstation 5 Vergili Fiyat Hesabı

NOT: 17 Eylül’de sizlerle paylaştığımız aşağıdaki yazımızda, Playstation 5 için vergili ve vergisiz fiyat hesabı yapmıştık. 17 Nisan 2020 tarih ve 2424 sayılı pek çok üründe Gümrük Vergisini 30 Eylül 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) artıran Cumhurbaşkanı Kararı ile 30 Eylül 2020’ye kadar oyun konsollarında (Playstation 5, Xbox ve benzeri) Gümrük Vergisi %50 olarak belirlenmiş ve aynı kararda 01 Ekim 2020’den itibaren %20’ye inmesi öngörülmüş idi. Biz de bu karar uyarınca 1 Ekim öncesi ve 1 Ekimden itibaren Playstation 5 için vergili fiyatları hesaplamış ve tablo halinde aşağıdaki yazımızda sunmuş idik. Ancak bu hesaplama tablosunun altına: “01 Ekimden itibaren %20 olarak belirlenen oran tekrar artırılmaz ise” notunu da düşmüştük.

Türk Vergi Sistemindeki konulan ve artırılan vergiyi kaldıramama mutat uygulama geleneği bizi şaşırtmadı. Bugünkü (24.09.2020) tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 23.09.2020 tarih 2955 sayılı CB kararı ile 1 Ekime Kadar geçerli zamlı oranlar 1 Ocak 2021’e kadar, “ŞİMDİLİK” uzatıldı. 01 Ocak 2021 sonrası için yine ve yeniden zamlı gümrük vergisi oranları için tarih ötelemesi olmaz ise, gümrük vergisi farkı nedeniyle nispeten daha düşük fiyatla oyun konsolu alma hayali kuranlar 1 Ocak 2021’i beklemek zorunda olacak.

24.09.2020

Dr. Ozan Bingöl


Son dönemde “talebi artan her ürünün zincirleme reaksiyonla vergisinin arttığı” günleri yaşıyoruz. Bu kapsamda pek çok üründe vergi artışı söz konusu oldu. Tıraş makinesi, peruk, otomobil ve oyun konsolları listedeki ürünlerden sadece bazıları Anlayacağınız talep artışının ortaya çıkardığı fırsatı MALİYE dahil hiç kimse kaçırmıyor.

Pandemi nedeniyle evde kalmak zorunda kalınması, oyun konsollarına talebi artırdı. Bunu gören Maliye yetkilileri bu artış fırsatını hemen vergiye tahvil etmek için kolları sıvadı. 18 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2424 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “İthalat Rejimine Ek Karar”ın yürürlüğe konulmasına karar verildi. Pek çok üründe gümrük vergisi oranları artırıldı. Bunlardan birisi de oyun konsolları oldu. 95.04.50.00.00.00 GTİP numarasında yer alan “Video oyun konsolları ve makineleri” için 30 Eylül 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) gümrük vergisi oranı %50 olarak belirlendi. 01.10.2020 tarihinden sonra geçerli olacak oran ise %20’dir.

Dünyaca ünlü bir oyun konsolunun yeni versiyonu (Playstation 5) piyasaya 500 $ bedelle sunuldu. Nakliye ve diğer masraflarla bu oyun konsolunun gümrük girişinin 4.000 TL olduğu varsayımı ile 30 Eylül ve 1 Ekim 2020 tarihleri için, Playstation 5 Türkiye’de satılacak olsa idi diyerek, vergili fiyatlarını sizler için hesapladık. Sizler de diğer oyun konsolları için aşağıdaki oranları kullanılarak vergili-vergisiz fiyat farkını az çok tahmin edebilirsiniz. Çünkü bu vergi rejimi tüm oyun konsollarını kapsıyor. Sadece Playstation 5’e ait değil.

Playstation 5’in Kasım ayında Türkiye’de piyasaya çıkması bekleniyor. 01 Ekimden itibaren %20 olarak belirlenen oran tekrar artırılmaz ise, yukarıdaki tablonun sağındaki sütuna göre daha düşük bir bedelle oyunseverler konsola kavuşabilecek.

Bu arada, oyun konsolu meraklılarına küçük de olsa iyi bir haber verelim. Cep telefonundan alınan %10 TRT bandrol bedeli, %1 Kültür Bakanlığı Payının şimdilik oyun konsollarından alınmadığını belirtelim.

17.09.2020

Dr. Ozan BİNGÖL

Başkent Üniversitesi Öğr. Gör.

NOT: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve vergiyedair.com sitesindeki aktif linki belirtilerek kısmi alıntı yapılabilir. Yazardan izin alınmaksızın aynen yayımlanamaz veya farklı şekillerde kullanılamaz.  Aksi davranışlar için gerekli hukuki süreç başlatılır.

Kategoriler:GENEL

11 replies »

 1. Abi biz dolar bölgesi değiliz. Bu tarz elektronik cihazların çoğu, Bunlara oyun konsollarıda dahil euro üzerinden giriyor memlekete hesaplarken euro üzerinden hesaplaman lazım diye düşünüyorum malum 500 dolar ile 500 euro arasındaki fark yaklaşık 700 lira .

  Beğen

  • Fiyatlama hangi para birimine göre belirlenirse belirlensin farketmez. İthalat bedeli, nakliye, sigorta vb masraflar, ithalat aşamasında güncel kurdan (TCMB Döviz satış kuru) Türk Lirasına çevrilir ve vergi matrahı Türk Lirası olarak belirlenir. Bu nedenle ürün fiyatının Dolar ya da Euro olması sonucu değiştirmez.

   Beğen

  • Sevgili okuyucumuz, burada playstation, xbox ve benzeri oyun konsollarının muhtemel nihai fiyatına ulaşma, ortaya koyma gibi bir temel amacımız yok. Bu yazıdaki temel amaç, bu tür ürünlerin vergisiz ve vergili fiyatı arasındaki makasa dikkat çekmek. Selam ve saygılar.

   Beğen

 2. 8 bin 500 lira da olabilirdi fiyatı. Devletimiz sağolsun bizi düşünmüş indirmiş fiyatını daha ne olsun

  Beğen

  • Yazıda vurgulanmak istenen, kaç liraya girerse girsin playstation, xbox ve benzeri diğer oyun konsolları üzerine eklenen vergi tutar ve türleridir. Bunu 400 Avro, dolar veya 500 Dolar olarak yapabilirsiniz. Yorumunuz için teşekkürler.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s